Vnitrozemí ostrova Kos

Na severním okraji hor Díkeos najdete několik vesnic, které lákají k jednodennímu výletu. Z nich pak můžete podniknout krátké výstupy do hor nebo obdivovat výhled na pobřeží s ostrovy až k turecké pevnině.

 

Antimáchia

Vesnice se prostírá na náhorní plošině ve výšce 150 m. V její bezprostřední blízkosti se nachází letiště, takže hotely a restaurace byste tu hledali marně a ani v budoucnu se nepředpokládá rozvoj turistiky. Hlavním důvodem, proč se do Antimáchie sjíždějí turisté z celého okolí, je jediný zachovalý a fungující větrný mlýn na ostrově. Mlynář a jeho žena vám umožní nahlédnout i do interiéru mlýna. Naproti mlýnu se nachází národopisné muzeum Traditional House of Antimáchia. Novodobá budova je replikou tradičního rolnického domu.

Asi 3 km východně od Antimáchie, po nezpevněné cestě odbočující z hlavní ostrovní silnice, dojedete k impozantní pevnosti s mohutnými hradbami. O výstavbu kastelu se postarali ve 14. století johanité. Pevnost je volně přístupná bývalou severní bránou. Uvnitř hradeb je téměř vše zničeno, dochovaly se jen ruiny budov, cisterny a dva kostely.

 

Lagoúdi

Ve vesničce s asi stovkou obyvatel nenajdete žádné turistické atrakce, ale můžete si zde vychutnat příjemnou atmosféru s tradičními domky v malebných uličkách.

 

Pilí a Paléo Pilí

Ve vzdálenosti asi 15 km od města Kos leží vesnička Pilí. Jihovýchodním směrem v nadmořské výšce 300 m se nachází Paléo Pilí (Staré Pilí), původní vesnice, která byla obyvateli opuštěna v roce 1830 po vypuknutí cholery. Nad původní osadou se zdvihají ruiny byzantské pevnosti z 11. století, k nimž dojdete po stezce asi za 10 minut.

Osada Pilí se dělí na dvě části: Káto Pilí (dolní Pilí) a Áno Pilí (horní Pilí). Kolem centrálního náměstí Platía v Áno Pilí jsou četné kavárničky. Vedle kostelu se tu nachází také malé muzeum, které je ve starém rolnickém stavení. Předměty v jeho expozici dávají nahlédnout do všedního života obyvatel v minulých stoletích. Na den sv. Jiří se tu každoročně konají koňské dostihy - vítěznému koni se o čelo rozbíjí kraslice.

Ve vzdálenosti 200 metrů od náměstí Platía se nachází stará vesnická kašna postavená v roce 1592. Voda tu proudí ze šesti lvích hlav. Při příchodu ke kašně nebuďte překvapeni zmateně pobíhajícími turisty, kteří podle dávné pověsti obíhají kašnu, aby byli zdraví a ženy plodné.

 

Zía

Zía je kouzelná horská vesnice v nadmořské výšce 350 m. Delegáti a cestovní kanceláře vás pravděpodobně nalákají na návštěvu té "pravé řecké vesnice s tradičními domky a neopakovatelnou atmosférou", pravdou však je, že zdejší život se plně podřídil turismu. Večer sem přijíždějí autobusy narvané lidmi, aby v některých z místních taveren prožili typický řecký večer. Krámky nabízejí pestrý výběr suvenýrů: tymiánový med, olivový olej, koření, keramiku, prostírání a ubrusy. Ve vesnici se dochoval jeden z mnoha vodních mlýnů, který je poháněn vyvěrajícím pramenem potoka.

 

Kardámena

Kdysi to bývala malebná rybářská vesnička, dnes je to hlučné letovisko plné barů, diskoték a restaurací. V jídelníčku prakticky nenajdete tradiční řecká jídla, protože většinu zařízení zde vybudovali především angličtí podnikatelé. Hlavním lákadlem Kardámeny je 9 km dlouhá písečná pláž s nabídkou vodních radovánek, které lákají především mládež užívající si "svobody".

Jihozápadně od Kardámeny odkryli archeologové pozůstatky antického sídla Halássarna. Z dalších památek jmenujme např. zbytky Apollónova chrámu, základy helénského divadla a mnohých svatyní.

U přístavu najdete bezpočet barů, kaváren a diskoték, z téměř každého podniku zní hlasitá hudba. Při vstupu na diskotéku se neplatí, ale ceny nápojů jsou předražené. Každé ráno vyplouvá několik lodí na výlety, zejména na pláž Paradise Beach. Denně se odtud jezdí na ostrov Níssyros, jednou týdně vyplouvá loď i na ostrov Tilos.