Informace pro turisty

Cestovní doklady

Občan ČR může od 1.5. 2004 vstupovat a pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad lze použít občanské průkazy vydané po roce 2001.

Řidiči mohou od 1.5. 2004 používat platný národní řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz již nebude řeckými orgány vyžadován. Nadále je vyžadován technický průkaz a zelená karta, jako doklad o pojištění vozidla. Zvířata musí být vybavena mezinárodním očkovacím průkazem.

 

Clo, dovoz a vývoz

Zboží určené pro vlastní potřebu nebo jako dárky, které bylo získáno v členské zemi Evropské unie, lze volně dovážet. Za limit pro vlastní potřebu je považováno 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, dva litry vína, jeden litr lihovin nad 22 % alkoholu, jeden litr lihovin pod 22 % alkoholu, 250 ml toaletní vody a jakékoli zboží do limitu 150 EUR.

Je zakázán dovoz i vývoz drog a jiných omamných prostředků, léků s obsahem kodeinu (s výjimkou léků předepsaných pro osobní potřebu), výbušnin a střelných zbraní. Pod hrozbou vysokých pokut se bez zvláštního povolení nesmí vyvážet jakékoliv předměty starší než sto let; pokud byste takový předmět dováželi, je nutné jej na hranicích pečlivě deklarovat, abyste neměli potíže při opuštění země. Pašování drog se trestá dlouholetým vězením. Platí přísný zákaz vývozu ohrožených druhů živočichů, rostlin a přírodnin.

 

Doba letu

Let z Ostravy trvá přibližně 2,5 hod. V Řecku platí východoevropský čas, proto se ručičky hodinek přesouvají o jednu hodinu dopředu.

 

Elektrické napětí

220 V (stejné jako v České republice)

 

Fotografování

Je zakázáno fotografovat vojenské objekty. Archeologická naleziště můžete fotografovat bez omezení, v muzeích však není dovoleno používat blesk. Pokud je fotografování zakázáno, jsou na to návštěvníci upozorněni mezinárodně srozumitelnými piktogramy. Místní obyvatele fotografujte po předchozím svolení - většina z nich se sice nechává ráda vyfotografovat, ale některým domorodcům váš zájem nemusí být příjemný.

 

Jazyk

Úředním jazykem je novořečtina. V turistických centrech, v hotelích a s mladšími lidmi se dorozumíte anglicky a německy. Znalostí alespoň několika řeckých slov však určitě nic nezkazíte, např. "kaliméra" (dobrý den), "kalispéra" (dobrý večer), "ádio" (nashledanou), "efcharistó" (děkuji), "parakaló" (prosím), "né" (znamená ano!!), "ochi" (znamená ne), "signómi" (promiňte) apod. Téměř všechny názvy míst jsou na ukazatelích uváděny v řečtině a v přepisu do latinky. Podoba přepisu však není zdaleka ustálená, můžete narazit např. na vesnici Pyli nebo Pilí.

 

Měna

V celém Řecku platí euro, které se skládá ze 100 centů. Kreditní karty je možno uplatnit především u vyšších plateb. Bankomaty jsou všeobecně dostupné a přijímají všechny mezinárodními platební karty (přednost mají karty Visa a Eurocard). Banky jsou obvykle otevřeny od pondělí do čtvrtka od 8 do 14 hodin, v pátek do 13 hodin. Peníze je možné vyměnit také na poštovních úřadech, v hotelích a ve směnárnách. I když budete mít s sebou kreditní karty, doporučuje se mít u sebe i finanční hotovost na případné lékařské ošetření, nákup výletů apod.

 

Nákupy a suvenýry

Běžné obchody jsou v letních měsících otevřeny ve všední dny od 8 do 14 a od 17 do 20 hodin, otevírací doba se však striktně nedodržuje jako například u nás. Turistické obchody se suvenýry mívají často otevřeno až do pozdních nočních hodin, a to i v neděli. V Řecku se o cenách nesmlouvá, ale můžete být mile překvapeni, když vám majitel obchůdku sám poskytne slevu za nákup většího množství suvenýrů, nebo vám do tašky přibalí drobný dárek.

K typickým suvenýrům patří například ručně tkané přehozy, koberečky, tradiční výšivky, keramika, kožené výrobky (kabelky, pásky, peněženky, boty), netradiční šperky, dřevořezby, olivová mýdla, mořské mycí houby, různé druhy koření, vína a likéry, mandlové cukroví, chalva, med s příchutí tymiánu aj. Zcela originální dárek představuje kombolóia - porcelánové, dřevěné, skleněné ale i kamínkové korálky navlečené na koženém nebo kovovém závěsu, takže připomínají růženec. Zejména starší lidé si s nimi v ruce stále pohrávají, je to jakási relaxační hračka. Oblíbená jsou i CD nebo kazety s řeckou hudbou.

 

Pláže

Kos nabízí výborné podmínky pro koupání, od malých pláží v liduprázdných zátokách až po živé, dlouhé pláže s velkým provozem a zábavou. Stále vanoucí vítr zde vytváří vhodné podmínky pro vodní sporty, zejména windsurfing. Slunečníky a lehátka na plážích se zpravidla platí (3-5 eur na den), u hotelových bazénů jsou zdarma.

Vlivem mořských proudů a povětrnostních podmínek se mohou na plážích nacházet různé naplaveniny. Bývají to jak chaluhy nebo jiné přírodniny, tak i odpadky, které neukáznění turisté odhazují do moře.

 

Počasí

Na Kosu panuje velmi teplé, přesto ale příjemné klima. Ostrov je nejpřitažlivější v dubnu a květnu, protože tu kvete velké množství rostlin a ostrov se halí do syté zeleně. V tomto období se teploty pohybují okolo 20 °C. V červenci a srpnu stoupá teploměr často nad 30 °C, ale díky stále vanoucímu, často silnému severozápadnímu větru je letní horko snesitelné. Pokud se hodláte procházet dlouho do noci, raději si do kufru přibalte tenký svetřík, teplota totiž klesá až k 18 °C. Teplota vody se v letních měsících pohybuje okolo 23-24 °C.

V letním období se na Kosu hojně vyskytují komáři. V hotelových pokojích obvykle nejsou k dispozici prostředky odpuzující tento nepříjemný hmyz, proto se raději zásobujte z domova.

 

Pošta

Poštovní úřady jsou ve všech městech a větších vesnicích. Ve všední dny je obvykle otevřeno od 7.30 do 14.30 hodin, ve větších městech až do 20.00 hodin. Poštovní schránky mají tvar hranolu a jsou žluté. Červené poštovní schránky jsou určeny pro poštu "expres". Známky (grammatósima) koupíte na poště, v novinovém stánku, v obchodech se suvenýry nebo na některých hotelových recepcích. Známka na pohled do zemí EU stojí okolo 65 centů, pohled koupíte od 25 centů.

 

Půjčovny aut a motocyklů, doprava

Půjčovny aut a motocyklů, tzv. Rent a car, jsou ve všech větších městech a turistických střediscích. Místní půjčovny mohou být až o čtvrtinu levnější než velké mezinárodní půjčovny. Potřebujete mít národní řidičský průkaz starší než jeden rok a věk nad 21 let. Počítejte s cenou za osobní vozidlo a den od 60 do 150 euro. Pokud pojedete vlastním vozem, nezapomeňte technický průkaz a zelenou kartu (doklad o pojištění). Maximální povolená rychlost auta v obci je 50 km/h, na silnicích 90 km/h, na dálnici 120 km/h.

Ve vnitrozemí ostrova je většina silnic vyasfaltovaná, přesto dbejte zvýšené opatrnosti, neboť všechny silnice nejsou v dobrém stavu a řečtí řidiči se řídí dopravními předpisy spíše orientačně. Na okresních silnicích musíte před nepřehlednými zatáčkami troubit. Přípustná hranice alkoholu v krvi je do 0,5 promile. Vysoké pokuty padají za překročení povolené rychlosti a držení mobilního telefonu v ruce. K nehodě není třeba volat policii, pokud vznikne pouze materiální škoda; při nehodě cizinců je však kvůli pojistným formalitám nutné informovat řecký automotoklub ELPA.

 

Restaurace a stravování

Ve většině hotelů je podávána tzv. kontinentální snídaně, tzn. chléb, housky, máslo, džem, sýr, šunka, vejce, zelenina apod. Oběd se v turistických centrech podává již od 11 hodin, avšak v horkých letních dnech vás hlad příliš trápit nebude a spokojíte se s vynikajícím gyrosem zakoupeným u stánku. Gyros jsou kousky masa odřezávané z velkého kusu jehněčího, vepřového nebo kuřecího masa, které se pomalu griluje. Gyros můžete dostat na talíři například s hranolky nebo vám ho mohou připravit do kornoutu z chlebové placky – pity.

Hlavní chod v Řecku - večeře - se turistům servíruje okolo 18. až 20. hodiny, Řekové večeří mnohdy až kolem 22. hodiny. Řekové na nic nespěchají, proto nebuďte zaskočeni, když vám jídlo donesou až hodinu poté, co jste si ho objednali. Řeckou zvláštností je, že jídlo se často podává vlažné. Není to nedbalost, Řekové se totiž domnívají, že jemně odstíněné chutě rozličných přísad se mohou uplatnit pouze ve vlažném pokrmu.

Řecká kuchyně je pestrá, zdravá a chutná. Jejím základem je olivový olej, rajčata, artyčoky, cukety, cibule, česnek, olivy, ovčí a kozí sýr, grilované skopové (arni), jehněčí a drůbeží maso a samozřejmě čerstvé ryby (psari). Převládají různé saláty a luštěniny (hrách, čočka, fazole, cizrna). Kdo chce ochutnat typicky řeckou stravu, měl by vyhledat některou z četných taveren, nejlépe ukrytou v nějaké postranní uličce, kam nechodí tolik cizinců. Mezi tradiční řecká jídla patří mousaka, nákyp s lilky, bramborami a mletým masem, zapečený v troubě s vrstvou sýrového bešamelu. Určitě vás uchvátí vůně masa pečeného nad ohněm. Většinou půjde o  suvlaki, což jsou kousky jehněčího nebo vepřového masa navlečené na špejli. Chutné jsou rovněž závitky z mladých vinných listů plněné okořeněnou rýží, které se nazývají dolmadakia. Řecká kuchyně je opravdu vynikající a stojí rozhodně za ochutnání.

V řeckých restauracích je zvykem platit společně. Budete-li si přát platit zvlášť, je třeba to číšníkovi výslovně sdělit dopředu již při objednávce. V účtovaných cenách je zahrnuto i spropitné, které činí okolo 0,50 – 1 euro. Chcete-li přesto zanechat obsluze ještě nějaké to spropitné navíc, nedávejte nikdy méně než 50 centů - Řeka byste tím mohli urazit. Obvyklé spropitné se očekává kolem pěti až deseti procent. Ve většině hotelů, zejména vyšší kategorie, je vyžadován vstup mužů do restaurace ve večerních hodinách v dlouhých kalhotách.

 

Sportovní vyžití

Na své si přijdou nejen milovníci plavání, ale i všemožných vodních sportů: výborné povětrnostní podmínky zde naleznou surfaři, vedle vodního lyžování a paraglidingu si můžete vyzkoušet také plachtění nebo potápění. Plochá krajina na severu je ideální pro vyjížďky na kole, hory jsou naopak vhodné pro túry na horských kolech. U větších hotelů bývají k dispozici tenisové kurty a hřiště pro plážový volejbal. V Marmári působí jezdecká škola Horse Riding School, kde si můžete zajezdit na koni či poníku a podniknout výlety do okolí.

 

Telefonování

Mezinárodní předvolba pro ČR je 00 420. Ve větších obcích má své pobočky společnost OTE, na vesnicích se nacházejí oficiální telefonní budky OTE. Rozšířené jsou telefony na karty, které se dají koupit ve stáncích s novinami za cenu od 4 eur. Zlevněný tarif platí v pracovní dny od 15 do 17 hodin a od 22 do 9 hodin. O víkendech od soboty 15 hodin do pondělka 9 hodin. Telefonování z hotelu je velmi drahé. Společnosti Eurotel, T-Mobile i Vodafone poskytují do Řecka roaming s partnery, kteří mají v zemi dostatečné pokrytí. Ověřte si, že máte roaming aktivován a informujte se na ceny podle Vámi používaného tarifu.

  • 22 112 – tísňové volání
  • 22 100 – policie
  • 22 166 – záchranná služba
  • 22 199 – hasiči
  • 22 104 – silniční služba ELPA

 

Toalety

V celém Řecku mají odpadní trubky malý průměr, proto se musí toaletní papír odkládat do košů, jinak by mohlo dojít k jejich ucpání. Koše jsou v hotelích vynášeny zpravidla jednou až dvakrát denně (podle potřeby i častěji). Dámy = Gynaikon, Páni = Andron. 

 

Zdravotní péče

Občan ČR má po předložení Evropské karty zdravotního pojištění nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako řecký pojištěnec I.K.A. (řecký Úřad sociálního pojištění). Návštěvu u lékaře I.K.A. lze sjednat na tel. čísle 184, kde lze také získat bližší informace o tom, jak v daném případě postupovat. V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí (tj. platbou v hotovosti) u léků, a sice ve výši 25%. V případě ošetření v nesmluvním zařízení je nutno upozornit lékaře, že daná osoba chce být ošetřena jako pojištěnec I.K.A. Převoz do ČR v případě onemocnění či úrazu, a v případě úmrtí též převoz tělesných pozůstatků, není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče. Z tohoto důvodu se doporučuje před cestou sjednání komerčního zdravotního připojištění.

Lékárny (farmakion) jsou ve všech větších osadách (poznají se podle červeného a zeleného maltézského kříže). Lékaři bývají často voláni přímo do hotelů. Nemocnice se nachází ve městě Kos – Hippokratou str. 32. V případě, že budete hradit lékařskou péči a předepsané léky, pečlivě si uschovejte doklady o zaplacení a jejich likvidaci uplatníte u pojišťovny, která Vám podle podmínek pojištění příslušnou částku uhradí.

 

Důležité rady a upozornění na závěr

Dávejte si pozor na své osobní věci a peníze - kriminalita v Řecku roste. Pozor! V Řecku se nošení dýky nebo slzného spreje považuje za nedovolené ozbrojování.

Nepijte vodu z vodovodu, může být mírně slaná. Doporučuje se zakoupit balenou pitnou vodu. Střevní potíže často souvisejí se změnou klimatu, s kombinací studené vody a horkého slunce, a rovněž některá jídla z řecké kuchyně jsou pro Středoevropany nezvyklá.

Kočky a psi jsou v Řecku velmi oblíbenými, volně se pohybujícími domácími zvířaty.

Volné kempování je přísně zakázáno. Nedoporučuje se individuální táboření mimo vyhrazené kempy ani cestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic.

Chystáte-li se na návštěvu kostela, zvolte dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty či sukni, jinak vás tam nepustí.