Památky a zajímavosti hlavního města

 

Nejjednodušším orientačním bodem ve městě je přístav Mandráki, kde ve dne v noci panuje čilý ruch. Právě odtud můžete podniknout celodenní výlet do tureckého Bodrumu. Nedaleko přístavu se nachází centrální náměstí Platía Eleftherías, kde stojí četné obchody a restaurace, tržnice s množstvím ovoce, zeleniny, tradičních řeckých výrobků a pochutin, dále zde můžete navštívit archeologické muzeum a knihovnu nebo si zvenčí prohlédnout Defterdarovu mešitu z 18. století. Veřejnosti dnes bohužel není přístupná.

Zmíněné Archeologické muzeum je umístěno v italské budově ze 30. let 20. století. Prohlídka malého muzea vám zabere přibližně půl až třičtvrtě hodiny a najdete v ní nejrůznější sochy z helénského a římského období a mozaiky. Z vystavených exponátů stojí za zmínku barevná mozaika ze 2. nebo 3. století n.l., znázorňující příchod boha lékařství Asklépia na Kos, dále hlava Alexandra Velikého, socha bohyně Artemis, hlava císaře Antonia Pia, socha bohyně Afrodity a mnoho dalších. Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí od 8.30 do 15 hodin.

Z náměstí Platía Eleftherías projdete tzv. Bránou daní, pocházející ze 14. století a sloužící v dávné minulosti jako místo, kde cizí obchodníci platili za své zboží clo, až k antické agoře. Dříve hospodářské a společenské centrum města s obchody a dílnami, rozkládající se na ulici Leoforos Ippokratous, měří 160 x 80 metrů. V západní části agory jsou dva znovu vztyčené sloupy s kladím ze 4. století př.n.l. Zbytky zdí, které se táhnou středem naleziště, jsou pozůstatky helénských městských hradeb z konce 4. století př.n.l. V některých místech zeď dosahuje tloušťky 6 až 8 metrů. Sloupy s korintskými hlavicemi označují místo, kde stál chrám Afrodity ze 2. století př.n.l.

Dominantou města je bezpochyby impozantní pevnost na severovýchodním okraji přístavu, kterou postavili ve 14. století johanité. Ke stavbě použili materiál z jiných antických a byzantských staveb, zejména kameny a sloupy. Ještě dnes lze snadno rozeznat, že se kastel skládá ze dvou obranných okruhů. Stavba vnitřního opevnění byla zahájena za vlády benátského guvernéra Fantina Cueriniho (1436-1453) a dokončena byla za doby působení Eduarda di Garmantina v roce 1478. V roce 1494 byla na příkaz velmistra D´Aubussona zahájena stavba vnějších mohutných hradeb opatřených bastiony. Tyto práce byly dokončeny v roce 1514 za doby Del Carretta.

Vstup do pevnosti umožnuje most, jenž začíná u Hippokratova platanu. Dříve přemosťoval obranný vodní příkop, dnes palmovou alej. Dodnes se zachovaly nejen části zdí a hradeb, ale i věže, cimbuří, schodiště, různé chodby a brány. Celou pevnost můžete obejít po vnějších hradbách, odkud se z mohutných střílen dají pořídit úchvatné záběry celého města a přístavu. V letních měsících se uvnitř hradeb pořádají divadelní představení a koncerty. Pevnost si můžete prohlédnout po zaplacení malého vstupného (v r. 2007 tuším 4 eura) každý den kromě pondělí od 8.30 do 15 hod.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek hlavního města a vůbec celého ostrova je Hippokratův platan, nacházející se na náměstí Platía Platánou prakticky před vstupem do pevnosti. Pod mohutným stromem s obvodem kmene 10 metrů sedával podle legendy slavný otec medicíny Hippokrates a zasvěcoval své žáky do tajů lékařství. Hippokratův platan je dnes považován za nejstarší strom v celé Evropě, stáří je odhadováno odborníky na 500-2000 let. Dutý strom musí podpírat složité lešení a k jeho stabilitě přispívá i helénský oltář zdobený motivy býčích hlav. Antický sarkofág pod stromem využívali kdysi Turci jako vodní nádrž.

Na náměstí Platía Platánou stojí také mešita Hadží Hassana, založená v roce 1786, prohlídka interiéru však není možná. Začíná zde rovněž pobřežní ulice Aktí Miaouli, zdobená zahradami, alejemi a typicky italskými budovami. Nejfotografovanější je bezpochyby Palác guvernéra s charakteristickými hodinami, jehož pompézní průčelí je obráceno k moři.  

Podél pozůstatků antického stadionu se ulicí P. Tsaldári dostanete k zajímavým vykopávkám: ke gymnasionu, který poznáte podle impozantní řady 17 znovu vztyčených dórských sloupů. V helénském období sloužila zdejší budova ke vzdělávání a tréninku mladých atletů. V římské době zde byly zřízeny veřejné lázně, na jejichž základech byla postavena raně křesťanská bazilika. Z té se ovšem dochovala pouze část oltáře a kaple pro křtění. Místy tu uvidíte zbytky mozaiky, na níž je zobrazeno devět múz, Apollón, Dionýsos a Paris, který si v doprovodu Hermése vybral ze tří bohyň Héry, Atény a Afrodity posledně jmenovanou a dal jí jablko.

Okolo gymnasionu vede stará římská hlavní ulice Via Cardo, která pak ústí do další římské ulice Via Decumana. Na jejím konci po levé straně se nacházejí vily s pozoruhodnými mozaikami. Obzvláště zajímavá je mozaika s názvem Dům Európy umístěná ve stejnojmenné vile, jež znázorňuje únos tyrské královské dcery bohem Diem v podobě býka. Nacházely se zde také různé sochy, které jsou dnes k vidění v archeologickém muzeu. V jiných vilách se můžete pokochat pohledem na mozaiku znázorňující bojující gladiátory či muže zabíjejícího kance.

Velmi dobře se do dnešních dnů zachovalo malé římské divadlo, tzv. Ódeion, postavené ve 2. století n.l. Krásná alej cypřišů vás dovede k 15 řadám sedadel, z nichž některá jsou dosud v původním stavu. V blízkosti Ódeionu byla odkryta také nádherná mozaika s ptáky a plodinami. Kromě toho se tu nachází také mnoho soch, jedna z nich pravděpodobně představuje Hippokrata. Areál vykopávek je volně přístupný.

V ulici Odós Grigoríou E., kde se nalézají i výše zmíněné památky, stojí jistě za prohlídku římský dům zvaný Casa Romana. Jedná se o velkou restaurovanou vilu z římského období, tedy asi ze 3. století př.n.l. Zdobená je nádhernými mozaikami, nástěnnými malbami a reliéfy. Vila má tři atria. O vysoké kulturní úrovni té doby svědčí zachovalá toaleta a koupelna. V prvním atriu hned za vstupem do vily se nalézá helénistická mozaika, zobrazující tygra lovícího jelena. Také na podlaze druhého atria jsou zachované zbytky mozaiky, které mimo jiné představují mořskou nymfu a delfíny. Ve třetím a největším atriu se nacházejí řady jónských sloupů. K bohaté výzdobě domu patří také zdobený balkón, bazén a mnohé jiné mozaiky. Vilu můžete navštívit od pondělí do neděle od 8 do 14:30 hodin.

Nedaleko vily Casa Romana se nalézají zbytky Dionýsova chrámu a oltáře, které byly odkryty po ničivém zemětřesení v roce 1933.